RFLINE

... you need, we will deliver

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Porównanie anten
Email Drukuj PDF

Ostatnio miałem okazję pomierzyć parametry elektryczne kilku anten wykorzystując do tego celu sprzęt Politechniki Gdańskiej ( umowa w ramach programu "de minimis" ). Korzystajac z tej okazji przetestowałem kilka naszych projektów, w tym również  modele nowych dwupolaryzacyjnych anten sektorowych o zysku około 16-17 oraz  19-20 dB.

Zmierzyłem również parametry innych anten wiodących producentów ( ponieważ najlepszą wiedzę w jakim się jest miejscu daje porównanie z konkurencją).

Efekty tych pomiarów mocno mnie zaskoczyły ponieważ o dziwo antena konkurencji posiada niesamowite wręcz parametry w bardzo szerokim pasmie, nie tylko w pasmie pracy, ale również poza nim. Nasz projekt wygląda przy tym na pierwszy rzut oka   niezbyt okazale - bo ma węższe pasmo pracy. W pasmie nasz projekt trzyma parametry bardzo dobrze, ale zaraz poza nim VSWR leci do góry. Czy to dobrze, czy źle - wg mnie dobrze, bo lepiej odcina to co niepotrzebne.

Poniżej kilka zrzutów z ekranu najpierw dla pomiarów w pasmie 4.5-6.5 GHz, a potem już szeroko  od 2 do 10 GHz. I okazuje się, że nawet tam antenka konkurencji ma dość przyzwoity VSWR  <3 w zakresie od 3GHz do 8GHz.

Jednak takie zachowanie parametrów elektrycznych nie jest dla mnie naturalne. i nie dawało mi spokoju., tak więc zamiast zastanawiać się co poprawić w naszym projekcie skupiłem się na dalszym badaniu obu anten.

Pierwsza próba to sprawdzenie co się dzieje  z VSWR gdy porusza się ręką nad aperturą anteny. Nasza antena była wrażliwa, druga antena była znacznie mniej czuła na obecność ręki.. brak wrażliwości VSWR na duże zmiany w aperturze anteny  moga świadczyć o kiepskiej efektywności promieniowania.

 

Pomiary charakterystyk promieniowania, maksymalnego sygnału  oraz określony na tej podstawie bilans energetyczny pozwoliły  stwierdzić, że antena konkurencji ma straty znacznie większe niż nasza  i to o około 1-2 dB w pasmie pracy (5.XGHz) Tłumaczy to  uzyskanie tak dobrego VSWR w szerokim pasmie przez konkurencję. Tylko  należy się zastanowić czy warto polepszać VSWR kosztem sprawności anteny?

jeżeli tak i komuś zalezy na vswr <1.3 oraz  dobrych parametrach poza pasmem, to od dziś dokręcam do naszych produktów tłumiki, a na przyszłość będę wykorzystywać bardziej stratne materiały i technologie.

 

 

 

Leading manufacturer VSWR ( 4.5-6.5 GHz)

 

 

RFLine prototype VSWR( 4.5-6.5 GHz)

 

Leading manufacturer VSWR ( 2-10 GHz)

 

RFLine prototype VSWR( 2-10GHz)

 

nowy adres internetowy

migrujemy na nową stronę www.rfline.pl
Laminaty mikrofalowe w ofercie
Naszą ofertę wzbogaciliśmy o laminaty / podłoża mikrofalowe o przenikalności elektrycznej z zakresu 2.8 do 3.8. Wybór dostawcy został poprzedzony testami praktycznymi polegającymi na realizacji i pomiarze parametrów elektrycznych układów mikrofalowych ( rezonatorów) w celu oceny wpływu procesów technologicznych na jakość mechaniczną wykonanych układów oraz w celu określenia rzeczywistych parametrów elektrycznych. Podłoża te są atrakcyjne cenowo ( cena około 30-60 Euro za arkusz 18" x 24"), jednak MOQ wynosi około 20 szt. Istnieje możliwość pozyskania próbek w celu przetestowania tych podłoży we własnym zakresie.

News 2015-09

Rekord długości linku WiFi w Polsce z wykorzystaniem anten Disheter 32dB HV Precision
Studenci z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej skupieni w kole naukowym Wireless Group, zbudowali link w pasmie 5GHz na odległość 250km ustanawiając nowy rekord Polski. Jest to odległościowo najdłuższe amatorskie połączenie w Polsce w tym pasmie, a trzecie na świecie. Do połączenia studenci wykorzystali anteny DishEter PRO 32 HV Precision. Od strony elektrycznej zaprojektowaną przez RFLINE, a produkowaną przez Cyberbajt. DishEter PRO 32 HV Precision - dane anteny

Info

info@rfline.pl

tel.:+48 504931212

fax.:+48 587463430

Kable koncentryczne, kable współosiowe, projektowanie anten, przewody koncentryczne, tłumiki sygnału, złącza antenowe, złącza koncentryczne, złącza N, złącza SMA, złącza współosiowe – Rfline.eu

stat4u