[konektory, złącza, złączki, gniazda, wtyki...współosiowe, coaxial, radialne..]

 

 

http://www.rfline.pl/templates/Movement/img/logo.gif

Konektory, złącza, złączki, wtyki, gniazda…

współosiowe, koaksjalne, mikrofalowe.....

 

Jesteśmy dystrybutorem wysokiej jakości współosiowych złącz elektrycznych zaprojektowany do pracy w zakresie nawet do kilkudziesięciu GHz. Dopracowane projekty oraz właściwa technologia produkcji zapewniają  niskie straty oraz stabilność impedancji charakterystycznej zarówno złącz jak i wykonanych zgodnie z instrukcjami  linii kablowych minimalizując straty sygnału.

Poniżej przedstawiono niektóre ze złącz współosiowych dostępnych w ofercie Jyebao, dystrybuowanych przez RFline www.rfline.eu. Dokładną specyfikację elektryczną i mechaniczną znajdą państwo w plikach PDF (klikając na nazwę złącza w poniższej tabeli.

Poniżej tabeli wyspecyfikowano najbardziej popularne standardy złącz współosiowych z ich krótką charakterystyką aplikacyjną.

Dostępne typy złącz:

SMA

SMB

MCX

C

HN

BMA

MHV

JBY100 & 195 & 200

JBY500

SMA FIELD REPLACEABLE

SMS

BNC

7/16

SC

UHF

10KV

JBY240

JBY600

3.5

SMC

TNC

BMC

SSMB

TRB/BNC

20KV

JBY300

K

MMCX

N

FME

SMP

SHV

TERMINAL

JBY400

 

 

 

BNC:

 

Złącza BNC są wykorzystywane przy transmisji sygnałów analogowych, RF, sygnałów video, radiowych. Stosuje się je w technice antenowej, awionice, aparaturze kontrolno-pomiarowej, kiedyś wykorzystywano przy budowie sieci internetowej. BNC występują w wersjach  50 i 75 Ω.  Stosowane zwykle odpowiednio do 4 i 1 GHz

C: 

 

Złącze C  jest stosowane do kabli koncentrycznych. Wykorzystuje dwa sposoby łaczenia, jest wodoszczelne.  Stosowane do 11GHz

F:

Złącze F jest powszechnym sposobem  podłączenia sygnału  telewizyjnego. Wykorzystywane w naziemnej telewizji kablowej, satelitarnej i w modemach kablowych. . JZazwyczaj  stosowane z kablami RG-6, RG-59 Wymyślone przez Eric E. Winston na początku 1950. Stało się powszechne w latach  siedemdziesiątych.

Złącze F jest tanie, ale ma  dopasowanie impedancji  75 Ω w zakresie do 1 GHz. Niskie koszty tego złącza wynikają z wykorzystania przewodu wewnętrznego linii współosiowej jako pinu męskiego. Ma to pewne wady – żyła wewnętrzna przewodów nie jest zabezpieczona przed korozją. W wyniku utleniania/ korozji może nastąpić degradacja parametrów transmisyjnych. Złącza F firmy Jyebao posiadają własny, zabezpieczony PIN lutowany do żyły wewnętrznej przewodu

Złącze występuje też w tzw. odmianie szybkiej, gdzie wtyk męski nie posiada gwintu co przyspiesza proces przełączania kabla.

N:

 

Złącze w całości gwintowane wynalezione przez  Paula Neilla stąd nazwa od nazwiska

Pierwotnie było to złącze przeznaczone do transmisji sygnały do 1GHz w zastosowaniach wojskowych, ale dziś typ N obsługuje bezproblemowo połączenia do 11 GHz , obecnie nawet do 18 GHz. Dostępne w wersjach 50 i75Ω, stosowane w infrastrukturze sieci komórkowych sieciach bezprzewodowego Internetu, systemach przywoławczych, zastosowaniach specjalistycznych w tym wojskowych

 

 

TNC:

TNC  (gwintowane Neill-Concelman) Złącze jest gwintowaną wersją  złącza BNC. Złącze posiada 50 Ω Impedancja i działa najlepiej do11 GHz.  Złącze TNC jest wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań radiowych i przewodowych. TNC jest niekiedy błędnie nazywane gwintowane Navy Connector.

Reverse-polarity TNC (o odwrotnej polaryzacji) jest zmianą specyfikacji TNC, która odwraca biegunowość pinów. Jest to zwykle osiągane poprzez włączanie pinu typu female  normalnie obecnego w gnieździe  na wtyczkę, a kontaktu  male  normalnie obecnego we wtyczce do gniazda. Złącza RP-TNC są powszechnie stosowane przez Wi-Fi. Występuje wersja 75Ω.

UHF:

Złącza UHF są zazwyczaj wykorzystywane w zakresie VHF i HF, przenoszą moc do ponad kilowata  Wbrew nazwie są rzadko stosowane do częstotliwości UHF, ponieważ nie działają zbyt dobrze powyżej 300 MHz.

Wykorzystywany do kabli o dużej średnicy, takich jak RG-8 / U RG-9 / U, i średnicy mniejszej RG-58 / U RG-59 / U z UG-175 / U i UG-176 / U

Złącza UHF zostały zastąpione w wielu aplikacjach przez projekty, które mają bardziej jednolity profil impedancji wzdłuż przekroju złącza:  (Złącze N i Złącze BNC), Ale nadal są szeroko stosowane w  radiu amatorskim, CB, łączności morskiej Złącza UHF były wykorzystywane również jako interfejs dla starszych urządzeń .

MMCX:

MMCX (micro-miniature coaxial) Złącza opracowane w latach 1990. Są one podobne do MCX, Ale mniejsze. Złącza MMCX spełniają europejskie  wymogi CECC 22 000. MMCX jest mikro-miniaturowym złączem z zatrzaskiem umożliwiającym obrót 360 stopni, impedancja wynosi 50Ω. Zakres pracy do 6GHz. Stosowane w WI-Fi, odbiornikach GPS

MCX:

MCX (micro coaxial) rozwiązanie z lat 80 tych, mają ten sam izolator I kontakt wewnętrzny jak złącza SMB, ale są o 30% mniejsze.  MCX jest standaryzowane w Europie( CECC 22220), impedancja wynosi 50Ω. Zakres pracy do 6GHz

FME:

 

FME (For Mobile Equipment) to seria miniaturowych 50Ω złącz RF oferująca doskonałą wydajność od DC do 2,0 GHz stosowana przede wszystkim z RG-58 lub równoważnymi  kablami koncentrycznymi, wykorzystywana w aplikacjach i urządzeniach  mobilnych.

SMA:

 

SMA (Wersja subminiaturowa) Złącza opracowane w 1960 jako minimalne złącza dla kabli koncentrycznych . Złącze posiada 50 Ω Impedancja. Zapewnia doskonałe parametry elektryczne z DC do 18 GHz.

Złącze męskie jest również powszechnie określa się jako "wtyczka", „plug”, natomiast żeńskie złącze jest również znany jako "gniazdo" i "jack".

Złącze powinno być dokładnie sprawdzane przed każdym użyciem, a także wszelkie zanieczyszczenia powinny być  czyszczone sprężonym powietrzem.  Prawidłowo obsługiwane, SMA powinno pozostawać w określonej wydajności przez 500 cykli łączenia.

SMA jest zazwyczaj przystosowane do trybu działania wolnego od DC do 18 GHz, chociaż niektóre są przystosowane do 26,5 GHz , 34GHz (złącza typu 3.5mm)  i do 46GHz (typu 2.9mm). oraz w wyższych zakresach…. (2.4mm , i 1.85mm)

Odmianą złącza SMA jest złącze nazywane RP-SMA lub RSMA (Reverse polarity SMA ) mające te same rozmiary, jedynie we wtyku i gnieździe zamienione są wersje męska i żeńska. Termin "odwrotną polaryzacją" może wydawać się mylące dla niektórych nie-WiFi inżynierów radiowych, jak polaryzacja gdzie indziej w literaturze RF może odnosić się do polaryzacji elektromagnetycznej, a nie zmiana płci (w tym przypadku zastępuje widelec do naczynia i vice versa ).

SMB:

 

SMB (Wersja subminiaturowe B) Złącza współosiowe  typu snap-on (zatrzaskowe) opracowane w 1960 roku. Wersja ta jest mniejsza niż Złącza SMA. Są dostępne zarówno jako 50 Ω lub 75 Ω . Oferują one doskonałe parametry elektryczne od DC do 4 GHz.

SMC:

 

SMC (Wersja subminiaturowe C) Złącza współosiowe opracowane w 1960 roku. Wersja ta jest mniejsza niż Złącza SMA. Są dostępne zarówno jako 50 Ω lub 75 Ω . Oferują one doskonałe parametry elektryczne od DC do 10 GHz.

SHV:

  

Złącza SHV (secure high voltage) . Są to złącza do kabli koncentrycznych . Ich budowa zapewnia bezpieczne wykorzystanie przy transmisji sygałów wysokonapięciowych. Jest podobne do BNC i MHV , ale jest łatwo odróżnić je ze względu gruby i wypukły izolator, który wpływa na bezpieczeństwo zapobiegając przypadkowym  kontaktom i porażeniom.

Złącza SHV są wykorzystywane labolatoryjnie  Standardowe złącza SHV posiadają parametry znamionowe 5000 V DC i 5 amperów, Chociaż wyższe wersje napięcia (20 kV) są również dostępne. Złącza SHV  nie występują tak często jak MHV.

MHV:

 

The MHV (miniaturowe wysokiego napięcia) Podobne do BNC, różnią się izolatorem

Złącze MHV zazwyczaj przystosowane jest do 5000 V DC i 3 amperów. Było powszechnie stosowane w dla napięć powyżej ratingu BNC.

Złącza MHV są obecnie uważane są przez niektórych jako zagrożenia dla bezpieczeństwa ze względu na możliwość  porażenia wysokim napięciem na odsłoniętym  pinie wewnętrznym . Z tego powodu stosuje się coraz częściej złącza SHV  Złącza SHV są pozbawione tych wad  i nie mogą być podłączone do złącza BNC.